Rząd wprowadził obostrzenia dotyczące odzyskiwania podatku VAT. Zmorą inwestorów jest wprowadzona ustawa, zgodnie z którą od nowego roku tylko nieliczni mogą starać się o zwrot VAT. Istnieje jednak możliwość zaoszczędzenia. Wystarczy zlecić budowę domu firmie będącej płatnikiem tego podatku, która wystawi nam potem zbiorczą fakturę z 8-procentową stawką.
O zwrot podatku mogą ubiegać się osoby do 36. roku życia, które mają zamiar skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. W przypadku małżeństw wystarczy, że ten warunek spełnia jedna osoba. Muszą one jednak spełnić ustalone przez rząd kryteria. Jeśli nie posiadają jeszcze mieszkania lub domu, a metraż tego, który mają w planach zbudować nie przekroczy 100 m kw. (w przypadku, gdy mają co najmniej trójkę dzieci, nie może być wyższy niż 110 m kw.), będą mogły przez kolejnych pięć lat – gdyż tyle ma trwać MDM – odzyskać zwrot części poniesionych kosztów za materiały budowlane. Otrzymają różnicę pomiędzy stawką 23 i 8 proc. VAT, lecz jedynie za materiały, na jakie po 1 maja 2004 r. nałożono wyższą stawkę tego podatku. Są to np. płytki ceramiczne, cegły, cement, gips, wełna mineralna, dachówki, okna czy drzwi.
Z firmą taniej
Jeśli nie spełniamy któregoś z wyżej wymienionych kryteriów nowej ustawy, nie będziemy mogli starać się o zwrot podatku. Mamy jednak jeszcze jedno wyjście, gdyż istnieje inny sposób zaoszczędzenia na VAT. Wystarczy zlecić budowę firmie będącej płatnikiem tego podatku. Wystawi nam jedną zbiorczą fakturę z 8-procentową stawką za wykonaną usługę oraz wszystkie materiały. Niższa stawka obejmuje domy o powierzchni do 300 m kw.
– Bez wątpienia budowa własnego domu realizowana przez profesjonalną firmę od A do Z opłaca się najbardziej. Decydują o tym zarówno względy praktyczne, jak i oszczędność czasu. Pozbywamy się wielu formalności do załatwienia, gdyż powierzamy cały proces realizacji fachowcom. Dodatkowym atutem są wymierne korzyści finansowe – mówi René-Xavier Gerard, prezes zarządu spółki Domy Gerard, zajmującej się profesjonalną budową domów jednorodzinnych dla inwestorów prywatnych. – Wiemy, z jakich materiałów opłaca się budować, kupujemy materiały taniej, a poza tym wystawiamy naszym klientom fakturę z 8-procentowym podatkiem VAT – dodaje.
Powierzenie wybudowania swoich wymarzonych czterech kątów firmie może więc okazać się tańsze. Poza tym otrzymujemy gwarancję terminu zakończenia realizacji inwestycji, co w przypadku budowy domu systemem gospodarczym wcale nie jest takie pewne. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że budowa trwa latami. Często musimy także zapłacić więcej niż początkowo zakładaliśmy.