Domy szkieletowe – energooszczędne budownictwo przyszłości

Wprowadzenie do polskiego prawa unijnych dyrektyw dotyczących energooszczędności budynków przyczynia się do wzrostu zainteresowania budownictwem charakteryzującym się małym zapotrzebowaniem na energię. Ma to szczególne znaczenie w dobie wzrastających kosztów utrzymania. Ludzie chcą mieszkać w domach zapewniających komfort cieplny, dostosowanych do ich potrzeb, dlatego zwracają uwagę na rozwiązania gwarantujące wysoką jakość energetyczną.

Podwyżki cen węgla, oleju opałowego, energii elektrycznej czy gazu zwiększają koszty utrzymania domów i mieszkań. W krajach Unii Europejskiej wykorzystanie energii w budynkach kształtuje się obecnie na poziomie około 40 % jej całkowitego zużycia, z czego większość przeznacza się na ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Wzrost cen energii może doprowadzić do trudności finansowych. Firmy budowlane, deweloperzy czy pracownie projektowe wychodzą naprzeciw potrzebom rynku i proponują rozwiązania energooszczędne, mające w Polsce przed sobą ogromną przyszłość i które od lat sprawdzają się w niektórych państwach europejskich.

Mieszkańcy krajów skandynawskich od dawna przywiązują ogromną wagę do obniżania kosztów energii. Inwestują w technologie i materiały o doskonałych parametrach energooszczędnych, pozwalające uniknąć ciągłych poprawek, wymianę nieefektywnych instalacji czy chociażby dokładanie kolejnych warstw izolacji cieplnej. – mówi mówi Sylwester Jankowski, Prezes Zarządu Tektum Polska, firmy stawiającej domy w technologii skandynawskiej. – Dom od samego początku ma przynieść właścicielowi jak najwięcej korzyści. Komfort cieplno-akustyczny zapewniający doskonałe samopoczucie oraz oszczędności w wydatkach na energię – to główne elementy, które przejawiają za budową domów szkieletowych. – dodaje Jankowski.

fot. Tektum Polska

Dom skandynawski inwestycją w energooszczędność

Do budowy domu szkieletowego wykorzystuje się przygotowane wcześniej w fabryce moduły. Montaż gotowych prefabrykatów na placu budowy trwa zaledwie kilka dni. Na budynek w stanie deweloperskim czeka się około trzech miesięcy. Powstały w ten sposób obiekt posiada wiele zalet wynikających przede wszystkim z jego eksploatacji. Odpowiednie wyciszenie, niskie zapotrzebowanie na energię, wysokość opłat za ogrzewanie niższa o 70% w porównaniu do analogicznych budynków murowanych – to tylko niektóre atuty skandynawskiej metody budownictwa.

Według szacunków przez ściany budynku ucieka najwięcej ciepła. Wartość współczynnika U ścian zewnętrznych w budynku energooszczędnym powinna wynosić od 0,15 do 0,20 W/(m2K). W domu szkieletowym, dzięki specjalnej konstrukcji ścian, współczynnik ciepła oscyluje na poziomie 0,17 KW/m2, – w przypadku domu murowanego wynosi 0,30 KW/m2.

Domy powstałe z „przestarzałych” materiałów i pozbawione zasad energooszczędnego budowania przyczyniają się do wzrostu kosztów eksploatacyjnych. Ogrzewanie takich budynków może pochłonąć znaczną część domowego budżetu, dlatego inwestorzy szukają źródeł oszczędności. – mówi Maciej Wojniłłowicz, Dyrektor Techniczny Tektum Polska. – Dom oparty o szkielet drewniany to opłacalne rozwiązanie. Warto zatem rozważyć możliwość inwestycji w materiały i technologie, które odznaczają się parametrami o niskim zużyciu energii. Kiedy koszty nośników wzrosną jeszcze bardziej, wkład włożony w budowę domu szkieletowego zwróci się z nawiązką. – dodaje.

Dom szkieletowy jest budynkiem energooszczędnym. Zapewnia zdrowy mikroklimat i o ponad połowę mniejsze zużycie energii niż tradycyjnie budowane domy jednorodzinne. Zastosowanie w procesie budowy domu naturalnych materiałów wpływa dodatkowo na dobre samopoczucie użytkowników, właściwą cyrkulację i wymianę powietrza oraz wysoką jakość samego budynku. Dodając do tego przedsięwzięcia, które każdy może podjąć w swoim domu, polegające na modernizacji oświetlenia czy wymianie urządzeń na energooszczędne, przełożą się nie tylko na niższe opłaty za energię, efektem czego będzie niedrogie utrzymanie miejsca zamieszkania.

 

Leave a Reply