Odważna elewacja: kontrasty kolorystyczne i efekty dekoracyjne

Architekturę miast tworzą budynki z różnych przedziałów czasowych – o odmiennym stylu, bryle i funkcji. Im bardziej są różnorodne, tym trudniej zaprojektować ich fasadę, aby nie tylko współgrała z całą okolicą, ale była także dopasowana do unikalnego charakteru budynku. Rozwiązaniem tego problemu nie muszą być popularne pastele.

Produkty elewacyjne pozwalają na zaprojektowanie wielu ciekawych efektów, które można wykorzystać tak, aby wyróżnić budynek na tle sąsiedztwa, podkreślić jego walory lub naprawić niedociągnięcia architektoniczne. Eksperci marki Malfarb radzą, jak wykorzystać odważne rozwiązania dekoracyjne w trakcie wykańczania fasady.

fot. Malfarb

Kolor na pogodę i niepogodę

Podstawą efektu dekoracyjnego jest jakość zastosowanych produktów, a w szczególności pigmentów. W przypadku wykańczania fasad, komponenty te powinny być z jednej strony maksymalnie odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych i światła, a z drugiej muszą gwarantować odpowiednią siłę krycia oraz barwienia (jak np. pigmenty nieorganiczne). W przeciwnym razie powierzchnia elewacji będzie blaknąć lub ciemnieć. Innym czynnikiem mającym wpływ na efekt estetyczny są właściwości tynków. Warto wybrać te odporne na rozwój korozji biologicznej, samooczyszczające i zapewniające wytrzymałą powierzchnię (jak np. Tynk silikonowy TAURUS Malfarb). Tynki cienkowarstwowe o takim garniturze benefitów zachowają przez długi czas atrakcyjny wygląd, a przy tym będą chronić warstwę dociepleniową i mury obiektu.

Sposób na kolory w mieście

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem kolorystycznym dla budynków użyteczności publicznej są odcienie pastelowe. Barwy te w opinii inwestorów są świeże, uniwersalne oraz bezpieczne. Nic więc dziwnego, że dominują w miejskim krajobrazie. Aby przełamać monotematyczność kolorystyczną polskich miast, warto zwrócić się ku kontrastowym i harmonizującym zestawieniom kolorów.

Harmonia daleka od nudy

Harmonia barw to nie tylko równowaga proporcji. Kolory o zbliżonym odcieniu oraz nasyceniu w świetle słonecznym łagodnie przechodzą jeden w drugi. Efekt jest wyjątkowo przyjemny dla oka. Co istotne, do zestawień harmonizujących można wykorzystać barwy zdecydowane, o wyrazistym nasyceniu. Projekty z użyciem harmonizujących odcieni błękitów czy zieleni szczególnie sprawdzą się na fasadach przedszkoli i szkół, podkreślając funkcję obiektów oraz ich charakter.

Rozpoznawalny kontrast

Zestawienie kolorów z przeciwnych stron koła barw to najprostszy sposób na efektowny i rozpoznawalny zabieg dekoracyjny. Dlatego też warto podejść do projektu ostrożnie. Dla przykładu na fasadach domów wielorodzinnych sprawdzą się wyraziste kontrasty wykorzystywane w projektach bazujących na nieoczywistych proporcjach kolorów oraz regularnej grafice. W efekcie takich założeń tylko niewielki fragment fasady odcina się barwną plamą na spokojniejszym tle. Zmieniając krajobraz całych osiedli, warto jednak pamiętać o konsekwencjach. Główne założenia projektu fasady nie powinny ulegać zmianie. Można jednak ostrożnie eksperymentować z odcieniami, nadając kolejnym budynkom wielorodzinnym inny zestaw kontrastów.

Paleta

Dobrej jakości produkt, kreatywny i precyzyjnie sporządzony projekt, zespół profesjonalistów oraz bogata paleta kolorów – to wszystko czego potrzeba, by krok po kroku odmienić krajobraz polskich ulic. – Dla architektury kolor jest w pewnym sensie kuracją odmładzającą. Warto korzystać z nietuzinkowych połączeń, by nadać nowy wygląd krajobrazowi polskich miast. Wbrew pozorom nawet na bazie delikatnych odcieni możemy stworzyć ciekawe projekty fasad – wystarczy zadbać o wielość kolorów pośrednich. Jeśli konieczność zamawiania niedużych ilości barw stanowi problem dla inwestora, warto zapoznać się bliżej z możliwościami mieszalników kolorów, jak np. Malfarb Color System. To dużo tańsze i wygodniejsze rozwiązanie, pozwalające stworzyć doprecyzowane odcienie w dowolnych ilościach – mówi Mariusz Szubert, Brand Manager marki Malfarb.

Leave a Reply