Co na fasadę? Przegląd tynków cienkowarstwowych

Okres wczesnej jesieni to idealny czas na prace tynkarskie. Odpowiednia temperatura powietrza i korzystne warunki atmosferyczne sprzyjają aplikacji tynków cienkowarstwowych. Jeżeli planujemy jeszcze w tym roku wykończyć fasadę domu to ostatni dzwonek, aby zapoznać się z ofertą producentów.

Marka Malfarb wprowadziła w tym roku na rynek nową linię produktów do prac elewacyjnych TAURUS, w której znajdziemy tynk akrylowy i silikatowo-silikonowy oraz masę podkładową. Wszystkie rodzaje tynków nadają się do stosowania przy docieplaniu domów, metodą mokrą, chronią przed działaniem czynników atmosferycznych oraz tworzą estetyczną fasadę. Dostępne są w palecie ponad 200 kolorów. Zapoznajmy się ze specjalnymi właściwościami poszczególnych produktów.

fot. Malfarb

Tynki akrylowe

Tynki na bazie spoiwa akrylowego to powszechna odmiana tynków, która bardzo chętnie wybierana jest przez klientów. Tynki akrylowe posiadają wiele zalet, wśród których warto wymienić wysoką elastyczność, łatwą obróbkę i dobrą przyczepnością a także bogatą ofertę kolorystyczną oraz stosunkowo niską cenę. Dodatkowo skutecznie zabezpieczają ściany przed czynnikami atmosferycznymi tworząc szczelną powłokę odporną na działanie wody oraz uszkodzeniami mechanicznym. Dobrym przykładem takiego produktu jest nowość w ofercie marki Malfarb – tynk akrylowy MALFARB TAURUS. Jego struktura wzmacniana jest włóknami celulozowymi oraz woskami syntetycznymi, dzięki czemu powierzchnie charakteryzują się ograniczonym wnikaniem wody oraz zwiększoną trwałością.

Tynki silikatowo-silikonowe

Wiele zalet tynków cienkowarstwowych łączą w sobie rozwiązania hybrydowe, które przez fachowców określane są mianem „tynków do zadań specjalnych”. Jeżeli szukamy kompleksowego rozwiązania, warto zdecydować się na tynk silikatowo-silikonowy Malfarb TAURUS., który posiada właściwości hydrofobowe oraz jest odporny na zabrudzenia a jednocześnie cechuje go zwiększona przyczepność oraz odporność. Dodatkowo posiada zdolność samooczyszczenia oraz zabezpiecza elewację przed wodą i wilgocią. Tynki hybrydowe są tańsze w stosunku do czysto silikonowych a posiadają wiele ich zalet.

Masa podkładowa

Ofertę produktów Malfarb uzupełnia masa podkładowa. Masa podkładowa jest niezbędnym elementem całego systemu dociepleń. Ułatwia ona dalsze prace przy nakładaniu tynku a także gwarantuje doskonałą jego przyczepność przez co tynki nie zaczną się odspajać i odpadać od ściany a dodatkowo zwiększa wydajność nakładanego preparatu. warto przypomnieć, że przy kolorowych tynkach nawierzchniowych zalecane jest „podbarwienie” masy podkładowej na kolor zbliżony do koloru tynku. Zabezpieczy to przed ewentualnymi widocznymi prześwitami w miejscach gdzie faktura tynku nie została dokładnie rozprowadzona przez tynkarza.

fot. Malfarb

Leave a Reply