Szare płytki podłogowe czyli uniwersalny wybór do domu

Mówi się, że szarość to nowa czerń – stylowa, opierająca się trendom, komponująca się z niemal każdym kolorem i deseniem. Nic więc dziwnego, że szare płytki podłogowe tak zachwyciły Polaków i są wiodącym wyborem w marketach budowlanych. Gdzie warto zastosować szare kafle, z jakimi kolorami i dodatkami je zestawić oraz które wzory będą najmodniejsze w sezonie 2022?

Szare płytki podłogowe do kuchni – estetyczny minimalizm

Miejscem, gdzie zakup szarych płytek jest podyktowany względami użytkowymi i estetycznymi, jest kuchnia. Szare płytki w kuchni to doskonały wybór, który pasuje niemal do każdej zabudowy. Najbardziej praktyczne są płytki gresowe o strukturze matowego kamienia, z delikatnym, naturalnie wyglądającym deseniem. Współgrają one z białymi, akrylowymi frontami, charakterystycznymi dla stylu loftowego. Będą bardzo dobre komponować się z matową, czarną lub ciemnozieloną zabudową w aranżacji industrialnej. Używając szarych płytek podłogowych można stworzyć również ciekawe wnętrze w stylu skandynawskim, klasycznym, a nawet boho. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta, bowiem to charakterystyczne dodatki będą decydować o klimacie wnętrza – szare płytki podłogowe są niejako płótnem.

Szare płytki gresowe do łazienki – stylowy wybór na lata

Łazienka jest tym pomieszczeniem w domu, w którym panują najtrudniejsze warunki. Codziennie jest narażona na wilgoć, a bardzo często również na bezpośredni kontakt z wodą. Wybór odpowiednich kafli jest tu zatem strategiczną kwestią. Szare płytki podłogowe są jedną z rozsądniejszych możliwości – nie odznaczają się na nich mokre ślady, zacieki czy lekkie zabrudzenia – zwłaszcza, jeśli kafle mają matową strukturę, co w przypadku podłogi w łazience jest też najbezpieczniejsze. Jasnoszare płytki mają na tyle uniwersalną estetykę, że stosuje się je coraz częściej nie tylko na podłodze, ale również na ścianach – takie wnętrze wydaje się bardziej przestronne, wygląda schludnie i higienicznie. Łatwo też je przearanżować stosunkowo niewielkim kosztem. Czarna armatura, proste lustro i białe szafki sprawią, że wnętrze nabierze skandynawskiego klimatu. Złote baterie łazienkowe, barokowe lustra i ludwikowskie meble spowodują, że szara łazienka będzie prezentować się zupełnie inaczej, a całość nadal będzie spójna.

Gdzie jeszcze można stosować szare płytki?

Szary gres coraz częściej wychodzi poza strefę kuchni i łazienki. Rozgościł się na dobre w przedpokoju, gdzie jest wybitnie funkcjonalny ze względu na to, że maskuje ślady pozostawiane przez buty, zwłaszcza jesienią i zimą. Jest również używany w salonie, szczególnie w domach jednorodzinnych, gdzie salon, kuchnia i jadalnia stanowią jedną otwartą przestrzeń. Szare płytki dużo łatwiej utrzymać w czystości niż panele, są też bardziej odporne na zarysowania, co jest wielkim atutem, gdy w domu są psy lub domownicy mają nawyk chodzenia po pomieszczeniu w butach.

Wysokogatunkowe szare płytki są jedną z lepszych inwestycji w wykończenie mieszkania. To stylowy i bardzo ponadczasowy wybór, który jest odporny na zmianę mody i daje szerokie perspektywy aranżacyjne, które można wykorzystywać latami.

Leave a Reply