Wykończenie domu: o czym należy pamiętać?

Już na etapie planowania budowy domu należy pamiętać o aranżacji jego otoczenia oraz o dopasowaniu szczegółów wykończenia. Całość ma być spójna nie tylko z projektem i naszą wizją, ale także z charakterem znajdujących się w sąsiedztwie budynków. Architektura domu  powinna w pewien sposób uzupełniać otoczenie oraz tereny zielone, które znajdują się w najbliższej okolicy. Jak estetycznie wykończyć dom i nie pominąć ważnych szczegółów?

fot. Galeco

Otoczenie

W najbliższym otoczeniu domu najczęściej wymienić można ogród i taras. To także główne wejście do budynku oraz wjazd do garażu. Te dwa ostatnie miejsca warto wykończyć trwałym i twardym materiałem – np. kamieniem. O ile wjazd do garażu może posiadać nierówną strukturę kostki brukowej o tyle przed głównym wejściem najlepiej sprawdza się lita i gładka powierzchnia, która daje swobodę poruszania się. W tym miejscu idealnie sprawdzą się płyty tarasowe. Wszystkie nawierzchnie powinny być w kolorze jak najbardziej zbliżonym do kamienia naturalnego i dopasowane do kolorystyki elewacji. W ogrodzie i na tarasie warto zastosować drewniane podłogi oraz dodatki. Estetykę zwiększy uzupełnienie ich hartowanym szkłem lub ceramicznymi dodatkami w prostych, stonowanych kolorach. Takie połączenia obecnie są najczęściej wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym.

Wykończenie

Planując wykończenie domu, należy mieć na uwadze każdy szczegół. Na rynku dostępne są systemy, które pozwalają na dobranie drzwi, okien i bramy garażowej w tym samym stylu i z tego samego materiału. Wszystkie te elementy mogą być dopasowane pod indywidualne potrzeby klienta i jego projekt. Dobór orynnowania dyktowany jest aspektami ekonomicznymi i estetycznymi. Przeważnie rynna powinna pasować do koloru dachu. Wtedy komponuje się z nim w niewidoczny sposób, albo współgra z dachówkami na zasadzie kontrastu (np. czarna dachówka z czerwoną rynną). Na walory estetyczne wykończenia domu wpływa w bardzo dużej mierze zabudowa okapu dachu na zewnątrz budynku. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest system do zabudowy okapu Galeco DECOR.

fot. Galeco

– Podbitka dachowa zwana również podsufitką dachową jest wykończeniem spodu wystającej części dachu, czyli tzw. okapu. Obok ochrony domu przed warunkami atmosferycznymi oraz niechcianymi gości w postaci gnieżdżących się ptaków, jest to rozwiązanie podnoszące walory estetyczne budynku. Można ją dopasować do koloru drzwi, okien lub drewnianych wykończeń. W podsufitce bardzo łatwo montuje się również oświetlenie zewnętrze domu – podpowiada Pani Magdalena Gardyła  z firmy Galeco.

Pamiętając o tych podstawowych elementach wykończenia możemy mieć pewność, że nasz dom będzie cieszył oko nie tylko domowników ale i przechodniów, przez długie lata.

Leave a Reply