Jak zbudować ściany z betonu komórkowego?

Wykonanie prawidłowego połączenia poszczególnych elementów ścian to nie tylko gwarancja ich trwałości, ale również osiągnięcia odpowiednich parametrów wpływających na koszty eksploatacji budynku. Zastosowanie elementów z betonu komórkowego oraz zaprawy murarskiej do cienkich spoin pozwoli znacząco zredukować mostki termiczne i poprawić bilans energetyczny obiektu.

Na co zwrócić uwagę przy budowie ścian z bloczków z betonu komórkowego tłumaczy Joanna Nowaczyk, ekspert marki TERMBLOQ.

Przyjęte obecnie standardy budownictwa zakładają przede wszystkim osiągnięcie rezultatów umożliwiających końcowym użytkownikom korzystanie z bezpiecznych konstrukcji. Poza parametrami określającymi wytrzymałość poszczególnych materiałów na obciążenia i odporność na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się ognia, coraz istotniejszą rolę odgrywają również właściwości produktów umożliwiające obniżanie kosztów eksploatacji zrealizowanej inwestycji. Ekonomiczne, a zarazem bezpieczne rozwiązania możliwe są do osiągnięcia poprzez zastosowanie bloczków z betonu komórkowego, który nie tylko redukuje niezbędną ilość środków finansowych przeznaczonych na budowę, ale umożliwia – wykonanie obiektów zgodnie z przepisami obowiązującego prawa budowlanego i wysokimi standardami energetycznymi. Aby osiągnąć zakładane rezultaty potrzebny jest jednak przemyślany dobór pozostałych komponentów, które nie zaprzepaszczą starań inwestora oraz pracy wykonawcy. W przypadku zastosowania betonu komórkowego, istotną rolę odgrywa również rodzaj spoiny, a tym samym jakość produktu, z którego jest ona wykonana.

Budowanie przy pomocy bloczków z betonu komórkowego to sposób na szybkie i ekonomiczne wznoszenie konstrukcji.
Fot. Grupa Prefabet

Cienka spoina receptą na ciepłe ściany

Ekonomicznym rozwiązaniem szeroko stosowanym w nowoczesnych pracach murarskich jest wykonywanie łączenia bloczków z betonu komórkowego na tzw. cienką spoinę. Oszczędność w tym przypadku polega na redukcji kosztów utrzymywania prawidłowej temperatury wewnątrz pomieszczeń w czasie eksploatacji budynku po końcowym oddaniu go do użytku. Zaprawa murarska – klej do cienkich spoin TERMBLOQ to wysokiej jakości produkt służący do wznoszenia ścian, zarówno konstrukcyjnych, jak i działowych. Dzięki specjalnej recepturze opartej na betonie, dodatkach mineralnych, piasku oraz domieszkach chemicznych, tworzy wytrzymałą, mrozoodporną i szybko wiążącą spoinę.

Składniki gotowego do użycia produktu zostały dobrane w ten sposób, aby możliwe było sprawne wykonanie jak najcieńszej spoiny, co warunkuje niski stopień przenikania ciepła i tym samym poprawia parametry izolacyjne wznoszonych przy jego zastosowaniu ścian. Solidne wiązanie poszczególnych bloczków z betonu komórkowego przy zastosowaniu małej ilości spoiwa sprawia, że ich dobre właściwości cieplne nie są redukowane. Jednym z największych problemów przy podnoszeniu efektywności energetycznej budowli jest wyeliminowanie takiego rodzaju łączeń, które powodują powstawanie mostków termicznych, a cienka spoina w znacznym stopniu pomaga się z nimi  uporać  – mówi Joanna Nowaczyk Doradca Techniczny Grupy Prefabet.

Mało zaprawy – dużo efektów

Zaprawa murarska – gotowa do wykonywania spoin metodą cienkowarstwową.
Fot. Grupa Prefabet

Podstawową zaletą murowania przy pomocy metody cienkospoinowej jest możliwość znaczącej poprawy bilansu energetycznego budynku. Wyeliminowanie mostków cieplnych i uniknięcie w ten sposób niepotrzebnych strat ciepła to jednak nie wszystko. Przeznaczone do tego typu prac specjalne, gotowe zaprawy, jak np. klej do cienkich spoin marki TERMBLOQ umożliwiają również szybkie przeprowadzenie prac konstrukcyjnych.

Metoda cienkospoinowa pozwala na lepszą organizację pracy, gdyż mniejsza ilość zaprawy wystarcza na większą liczbę połączeń poszczególnych elementów. Zaletą dostrzeganą przez wielu fachowców korzystających z produktów tego typu  jest przede wszystkim czas pracy z gotową zaprawą i czas schnięcia po wykonaniu spoiny. Przy prawidłowo zastosowanych proporcjach produktu i wody, z przygotowanej mieszanki można korzystać nawet do 2 godzin, a nałożona na podłoże warstwa schnie około 10 minut – dodaje Joanna Nowaczyk.

Cienkie spoiny z plastycznej zaprawy, poza łatwością i szybkością wznoszenia ścian z różnego rodzaju elementów wykonanych z betonu komórkowego, pozwalają także na zmniejszenie liczby nierówności. Precyzja z jaką mogą być montowane bloczki oraz płytki sprawia, że powierzchnia jest jednolita, a przez to charakteryzuje się lepszymi właściwościami izolacyjnymi.

Leave a Reply