Fakty i mity na temat bloczków silikatowych

Wszyscy doskonale wiemy, że obiegowe opinie często nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Podobnie jest w przypadku bloczków silikatowych, które mimo swojej ogromnej popularności nadal muszą walczyć z kilkoma stereotypami. Mylnie uważane są przez niektórych za materiał zimny i mokry. Zapominamy jednak o tym, że w tym przypadku jest wręcz odwrotnie – bloczki silikatowe w 100% pozwalają na wznoszenie ciepłych i suchych domów, które są dzięki temu tanie w eksploatacji i długowieczne.

Silikaty – sposób na ciepły i suchy dom – FAKT!

Jeżeli myślimy o silikatach jedynie w kategoriach izolacyjności cieplnej, to należy pamiętać, że jest to materiał budowlany, który przeznaczony jest do wykonywania ścian wielowarstwowych. Krzem (piasek) stanowiący dominujący surowiec w produkcji bloczków silikatowych charakteryzuje się stosunkowo wysokim stopniem przewodnictwa ciepła, zatem ważne jest, aby wykorzystać jego właściwości w prawidłowy sposób. Dzięki odpowiedniej izolacji, a taką jest w przypadku ścian silikatowych gruba warstwa docieplenia
(w granicach 15 cm) wykonana np. z wełny mineralnej, czy ze styropianu, można uzyskać naprawdę niski współczynnik przenikania ciepła.  Zastosowanie bloczków silikatowych o grubości 25 cm wraz z odpowiednią izolacją, warstwą elewacyjną i tynkiem pozwoli na osiągnięcie współczynnika U=0,15 W/m2K, co jest parametrem tak dobrym, że pozwala stawiać z nich nowoczesne domy energooszczędne. Wykonanie przegród zewnętrznych o grubości 18-25 cm oraz zastosowanie wspomnianego rodzaju ocieplenia jest zatem rozwiązaniem optymalnym, szczególnie w naszych warunkach klimatycznych.

Prawidłowo zaizolowane ściany z bloczków silikatowych gwarantują, że koszty związane z ogrzewaniem budynku nie będą dotkliwe. Dzięki swoim właściwościom, silikaty dobrze akumulują ciepło i jeżeli tylko ich zewnętrzna strona jest odpowiednio osłonięta, to zwracają je do pomieszczeń w miarę upływu czasu.  Umożliwia to dłuższe zachowanie komfortowych warunków we wnętrzach, a chwilowe wyłączenie ogrzewania nie naraża domu na jego szybkie wychłodzenie. Cecha ta jest wynikiem dużej gęstości bloczków silikatowych, która wynosi od 1400 do 2000 kg na metr sześcienny – mówi Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.

Często spotykamy się również z obiegową opinią, że silikaty są to materiały mokre, mocno nasiąkliwe – szybko chłonące wodę i wymagające specjalnych hydroizolacji. Nic bardziej mylnego, bowiem silikaty charakteryzują się najniższą nasiąkliwością, od 10 do 16 %, a to w porównaniu z innymi materiałami dostępnymi na rynku, daje im najlepszy wynik. Ściany zewnętrzne z silikatów można więc bez obaw pozostawić jako nieotynkowane. Nie ulegną one bowiem degradacji pod wpływem czynników atmosferycznych i będą również odporne na zamarzanie.

Bloczki silikatowe swoją popularność zawdzięczają doskonałym cechom m.in.: wytrzymałości, termoizolacyjności, niskiej nasiąkliwości
Fot. Grupa SILIKATY

Ciężkie i wytrzymałe – FAKT!

Jeżeli ściany z bloczków silikatowych zostaną prawidłowo ocieplone, to tak naprawdę trudno znaleźć więcej problematycznych kwestii. Niektórzy zwracają jednak uwagę na to, że silikaty są materiałem stosunkowo ciężkim i kruchym. Nie sposób nie zgodzić się z tymi twierdzeniami, jednakże cechy te stanowią jednocześnie ich atuty. Kruchość silikatów jest efektem wykorzystywania do ich produkcji jedynie naturalnych surowców – 90% to piasek, 7% wapno i 3% wody. Uzyskany w ten sposób produkt to swego rodzaju „sztuczny kamień”, który dzięki temu jest jednocześnie całkowicie ekologiczny, nie emituje żadnych szkodliwych związków, a jego promieniotwórczość jest tak niewielka, że zalicza go do najbezpieczniejszych i najzdrowszych materiałów budowlanych dostępnych na rynku.

Duża masa silikatów w połączeniu z właściwościami krzemu sprawia , że wykonane z nich bloczki są wyjątkowo wytrzymałe na ściskanie, co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo wznoszonych przy ich wykorzystaniu budynków. Ma ona również znaczenie w kwestii izolacyjności akustycznej. Silikaty bowiem najskuteczniej chronią przed nadmiernym hałasem, który dochodzi z zewnątrz budynku. Potrafią także bardzo dobrze wyciszyć nieprzyjemne szumy wydobywające się z wewnętrznych instalacji bądź pomieszczeń technicznych – podsumowuje Joanna Nowaczyk.

Bloczki silikatowe są materiałem, który nie wymaga otynkowania
Fot. Grupa Silikaty

Do zdecydowanych zalet bloczków silikatowych zalicza się także ich bezpieczeństwo pożarowe. Są one bowiem materiałem niepalnym o najwyższej klasie odporności na ogień – EUROKLASA A1. Nawet stosunkowo cienka, bo zaledwie 18-centymetrowa ściana wykonana z silikatów pozwala na bezpośrednie oddziaływanie ognia nawet do 4 godzin bez zagrożenia dla całej konstrukcji. Umożliwia to zatem sprawną akcję ewakuacyjną oraz gaśniczą.

Silikaty są  materiałem budowlanym coraz częściej docenianym przez specjalistów z dziedziny budownictwa (architektów, inwestorów, czy wykonawców), który jak każdy inny, potrzebuje prawidłowego zastosowania oraz umiejętnego obchodzenia się z nim. Jego wykorzystanie w świadomym, nowoczesnym budownictwie pozwala na wykonywanie obiektów nie tylko efektywnych energetycznie, ale również trwałych i bezpiecznych.

Leave a Reply