Elewacja wentylowana. Przyjazna i ekologiczna elewacja domu

Nadanie bryle budynku niepowtarzalnego kształtu i indywidualnego charakteru, przy zachowaniu właściwych parametrów technicznych stanowi poważne wyzwanie dla projektantów obiektów budowlanych. Celem jest połączenie jakości, funkcjonalności, ekonomii i ekologii z designem, rozwiązaniem zaś nowoczesne systemy elewacyjne.

Fot. Sto_Ventec Glass

Funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem

Fot. Sto_Ventec Stone Massive

Po wejściu w życie nowych przepisów o warunkach technicznych dla budynków zostały zaostrzone wymagania dotyczące budowy zewnętrznych przegród budowlanych. Obligują one projektantów do zwrócenia większej uwagi na parametry cieplno-wilgotnościowe ścian zewnętrznych. Rośnie również świadomość inwestorów. W dobie wysokich kosztów ogrzewania oraz kurczących się zasobów surowców energetycznych coraz częściej wybierane są rozwiązania dedykowane do budownictwa niskoenergetycznego lub pasywnego. – Współcześni architekci coraz częściej sięgają po rozwiązania energooszczędne oraz technologie przyjazne środowisku naturalnemu. W zakresie ocieplania ścian zewnętrznych obserwujemy zdecydowany wzrost zainteresowania podwieszanymi elewacjami wentylowanymi, systemy takie charakteryzują się bardzo korzystnymi parametrami związanymi z fizyką budowli, pozwalają zarazem projektantowi na dużą swobodę twórczą – komentuje Dariusz Butkiewicz z firmy Sto Sp. z o.o.

Rzeczywiście, elewacje wentylowane dają architektom możliwość realizowania nietuzinkowych wizji. Różnorodność materiału stanowiącego ich wierzchnią, widoczną dla każdego okładzinę dodaje budynkom wyjątkowego charakteru. Są również niezwykle trwałe (czas użytkowania to min. 50 lat) oraz pozwalają na maksymalne polepszenie parametrów cieplno-wilgotnościowych obiektu, można je także zastosować na niemal dowolnym podłożu (dzięki regulowanej podkonstrukcji istnieje możliwość niwelacji bardzo dużych nierówności).

Cechy dobrej fasady

Czym powinna charakteryzować się nowoczesna elewacja? Bezpieczeństwo, łatwość użytkowania, prostota montażu oraz wysokie parametry izolacyjności to najważniejsze cechy podwieszanych systemów fasadowych, wskazywane przez ekspertów.

W zakresie bezpieczeństwa, elewacje wentylowane powinny być zbadane pod względem rozprzestrzeniania ognia oraz posiadać niezbędne dopuszczenia dotyczące zamocowań (łączników). Ważne jest również, aby system był rozwiązaniem komplementarnym, pochodzącym od jednego dostawcy.

Jeśli chodzi o ochronę cieplną, dzięki swojej budowie fasady podwieszane umożliwiają stosowanie izolatora od dużej grubości oraz bardzo dobrych parametrach. Ponadto konstrukcja systemu (szczelina z cyrkulującym powietrzem), umożliwia usuwanie z izolacji potencjalnego zawilgocenia. Warto tu wspomnieć, że systemy wentylowane stanowią bardzo dobre zabezpieczenie przed nagrzewaniem, co nie jest bez znaczenia w kontekście nawiedzających nas ostatnio upałów. Wartością dodaną, w przypadku systemów podwieszanych jest zwiększenie izolacyjności akustycznej ściany zewnętrznej.

Fot. Sto_Ventec Glass

Ważną cechą dobrej elewacji jest odpowiednia warstwa wierzchnia. Okładzina powinna być odporna na warunki atmosferyczne, uderzenia oraz łatwa w konserwacji i naprawie. – Optymalnymi systemami, wyczerpującymi w pełni wymagania stawiane przez fizykę budowli są podwieszane elewacje wentylowane z asortymentu Sto Sp. z o.o. – StoVentec Glass i StoVentec R – dodaje ekspert.

Wygląd dodaje charakteru

O ile wszelkie parametry elewacji są ważne ze względu na walory funkcjonalne, o tyle na poziomie estetycznym to nie one mają decydujące znaczenie. Architekci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej oryginalnych i wyrafinowanych projektów z wykorzystaniem systemów podwieszanych.

Elewacje wentylowane Sto dają możliwość zastosowania wielkoformatowych paneli o różnorodnych kształtach, wykonanych ze szlachetnych materiałów (szkło – StoVentec Glass, kamień StoVentec Stone Massive), co pozwala na dużą swobodę projektowania.

Dzięki regulowanej podkonstrukcji dozwolone jest projektowanie płaszczyzn odchylonych od pionu, zaokrągleń i załamań, czyli radykalna zmiana kształtu budynku.

Istnieje możliwość planowania podziału płaszczyzny opartego na otwartych spoinach lub dużych powierzchniach bezspoinowych. Dopuszczalne jest również tworzenie kombinacji – łączenie różnych systemów panelowych albo zestawianie ich z powierzchniami bezsponowymi, zarówno wentylowanymi jak i tradycyjnym systemem ociepleń. Bogata paleta kolorów umożliwia projektowanie kompozycji elewacyjnych w podobnym odcieniu lub na zasadzie kontrastu. Zaletą systemów StoVentec przy aranżowaniu elewacji jest możliwość bezpiecznego stosowania ciemnych, intensywnych odcieni. Ponadto system bezspoinowy (StoVentec R) pozwala na uzyskanie powierzchni o wysokim standardzie równości i bardzo drobnej (bezziarnowej) strukturze.

Wysokie wymagania stawiane obiektom budowlanym, zarówno nowo wznoszonym jak i tym poddawanym renowacji, mobilizują projektantów do stałego poszukiwania nowych rozwiązań. Dzięki temu można mieć pewność, że powstające elewacje budynków będą nie tylko coraz lepszej jakości, ale również zwiększą komfort i bezpieczeństwo użytkowania obiektów oraz podkreślą charakter przestrzeni, w której powstają.

Leave a Reply