Wybór bloczków z betonu komórkowego – na co zwrócić uwagę?

Bardzo dobre właściwości użytkowe bloczków z betonu komórkowego sprawiają, że jest to popularny materiał, który coraz częściej wykorzystuje się do budowy ścian konstrukcyjnych czy działowych. Poszczególne jego odmiany dostępne na rynku różnią się jednak parametrami, które mają znaczący wpływ na późniejszą eksploatację całego budynku. Na co zwrócić uwagę przy wyborze elementów z betonu komórkowego wyjaśnia Joanna Nowaczyk, Doradca techniczny Grupy Prefabet.

Beton komórkowy od wielu lat stosowany jest nie tylko jako ekonomiczny, ale również wytrzymały materiał budowlany. Za jego pomocą można bez problemów, a także w stosunkowo krótkim czasie wznosić zarówno ściany nośne, jak i działowe. Zanim jednak zdecydujemy się użyć w naszym domu bloczków z betonu komórkowego warto zapoznać się z cechami, które warunkują doskonałe właściwości powstających w ten sposób obiektów. Mimo uniwersalnego charakteru, elementy z betonu komórkowego różnią się między sobą kluczowym parametrem – klasą gęstości. Poza tym, ważny jest również ich skład surowcowy, a także precyzja wykonania, która decyduje m.in. o szybkości prowadzonych prac.

Gęstość objętościowa

Klasa gęstości to podstawowa cecha betonu komórkowego, która wpływa na właściwości wykonanych z niego elementów. Obliczana jest zgodnie z Polską Normą PN-89/B-0625 i stanowi stosunek masy betonu komórkowego do objętości, jaką zajmuje razem z porami. – Oferowane przez Grupę Prefabet bloczki TERMBLOQ dostępne są w klasie gęstości od 400 do 600, co powoduje, że za ich pomocą można wznosić zarówno wysoce termoizolacyjne ściany zewnętrzne, jak i cieńsze przegrody wewnętrzne. Należy przy tym pamiętać o podstawowej zasadzie, że im gęstość objętościowa jest mniejsza, tym izolacyjność cieplna materiału jest większa – mówi Joanna Nowaczyk, Doradca techniczny Grupy Prefabet. Klasa gęstości odpowiada również za wytrzymałość na ściskanie elementów z betonu komórkowego oraz ich przewodność akustyczną.

Bloczki z betonu komórkowego to sposób na szybką i łatwą budowę ścian
Fot. Grupa Prefabet

Zasada odwrotnie proporcjonalnej izolacyjności termicznej do gęstości objętościowej sprawia, że w zastosowaniu są zazwyczaj odmiany 400, 500 bądź 600, które gwarantują odpowiedni poziom wytrzymałości, zachowując równocześnie odpowiedni stopień przenikania ciepła. Ma to znacznie nie tylko w okresie grzewczym, kiedy możemy dzięki nim zaoszczędzić na kosztach utrzymania prawidłowej temperatury wnętrz budynku, ale również w sezonie letnim, gdy pomieszczenia wymagają chłodzenia, często przy użyciu urządzeń klimatyzacyjnych zasilanych prądem. Komfort przebywania w pomieszczeniach zależy również od poziomu hałasów, które przenikają przez ściany. – Wyższa klasa gęstości w większym stopniu zapewnia tłumienie dźwięków. Aby nie obniżać termoizolacyjności ścian, najczęściej stosuje się jednak grubsze ściany z betonu komórkowego o niższej klasie gęstości – dodaje Joanna Nowaczyk.

Skład surowcowy i jakość wykonania

W procesie produkcji betonu komórkowego – bloczków TERMBLOQ, wykorzystywane są jedynie naturalne surowce, które powodują, że finalny produkt jest całkowicie ekologiczny i nie posiada właściwości szkodliwych dla zdrowia oraz życia. Bloczki TERMBLOQ EKO, dostępne w ofercie Grupy Prefabet odznaczają, się specyficzną, szarą barwą, która jest efektem domieszki pyłów stanowiących spoiwo betonu komórkowego. Powstają one podczas spalania węgla kamiennego oraz biomasy, a ich odzysk i zastosowanie w produkcji materiałów budowlanych jest szeroko stosowaną praktyką.

Domy zbudowane przy pomocy odpowiednio dobranych bloczków z betonu komórkowego są ciepłe i ciche zarazem
Fot. Grupa Prefabet

Jakość wykonania elementów z betonu komórkowego wpływa na łatwość ich stosowania oraz możliwość cienkiego spoinowania, które efektywnie redukuje powstawanie mostków termicznych. – Standard TLMA gwarantuje, że szerokość oraz wysokość bloczków nie różni się więcej niż 2 mm od deklarowanej, a długość zmienia się tylko w granicach 3 mm. Dzięki Zakładowi produkcyjnemu w Redzie oraz modernizacji Zakładu w Żelisławicach, Grupa Prefabet posiada obecnie najnowocześniejszą linię produkcyjną, której technologia pozwala na produkowanie elementów z betonu komórkowego, o dokładności wymiarowej TLMB, gdzie odstępstwa na długości i szerokości nie przekraczają 1,5 mm, a na wysokości zaledwie 1 mm – wyjaśnia Joanna Nowaczyk.

Tak małe różnice umożliwiają tworzenie jednolitych ścian, które na całej swojej powierzchni zachowują właściwości głównego materiału, z którego są wykonane. Mała ilość stosowanej zaprawy to również oszczędność, a tym samym znacząca redukcja kosztów ponoszonych przez inwestora.

Fot. Grupa Prefabet

Leave a Reply