Jaką zaprawę cementową wybrać?

Na rynku materiałów budowlanych dostępne są różne rodzaje zapraw do wielu zastosowań. Najpopularniejsza zaprawa cementowa z dodatkiem wapna to niezwykle uniwersalny materiał wiążący wykorzystywany do murowania z wykorzystaniem cegieł lub materiałów pokrewnych. W sprzedaży znaleźć można również wiele rodzajów zapraw o specjalnym przeznaczeniu i unikalnych właściwościach. Ich bazą wciąż jest cement, ale zamiast wapna stosuje się inne dodatki.

Szybkowiążące zaprawy montażowe

Do murowania, na przykład do stawiania ścian działowych, a także osadzania różnego rodzaju elementów w murach i konstrukcjach betonowych najczęściej stosuje się zaprawy cementowo-wapienne, które niekiedy wzbogacone są substancjami nadającymi im nowe, pożądane właściwości. Dzięki specjalnym dodatkom zaprawa cementowa może stać się materiałem łatwiejszym w aplikacji, bardziej elastycznym lub bezskurczowym. W sprzedaży dostępne są również specjalne zaprawy montażowe o właściwościach hydroizolacyjnych, przeznaczone do zabezpieczania cokołów i fundamentów, układania płytek lub montażu elementów wyposażenia łazienek. Podstawowym zastosowaniem dla zapraw wiążących jest jednak przede wszystkim łączenie elementów budowlanych, w tym cegieł oraz bloczków betonowych, a także osadzanie w ścianach różnorodnych elementów, na przykład ościeżnic, puszek elektrycznych i tym podobnych.

Wysokoelastyczne zaprawy klejowe

Do montażu płytek ceramicznych i płyt wykonanych z kamienia naturalnego przeznaczone są klejowe zaprawy cementowe z dodatkiem substancji nadających im dużą elastyczność, właściwości wodoodporne, a niekiedy również mrozoodporne. Wysokoelastyczne zaprawy klejowe są materiałami budowlanymi przeznaczonymi do stosowania wewnątrz i na zewnątrz (wersje mrozoodporne), charakteryzującymi się dobrą przyczepnością do różnych typów podłoży oraz zdolnością do zachowania wysokiego poziomu plastyczności w szerokim zakresie temperatur. Wysokoelastyczna zaprawa cementowa jest rodzajem kleju do płytek ceramicznych, do gresu, mozaiki i terakoty, a także do kamienia naturalnego.

Wiele rodzajów dostępnych na rynku zapraw cementowych sprawia, że znalezienie produktu dobrze dopasowanego do określonych zastosowań nie jest trudne. Do murowania i montażu elementów w ścianach i betonie najczęściej wykorzystuje się zaprawy wiążące, cementowo-wapienne. W przypadku instalacji płytek i kamienia naturalnego stosuje się zaprawy klejowe o dużej elastyczności, przy układaniu bruku zaprawy chude i drenażowe, a przy murowaniu i fugowaniu klinkieru zaprawy bezwapienne.

Leave a Reply