Azbest – dlaczego należy go usuwać?

Azbest to niestety jeden z najbardziej szkodliwych materiałów, z którymi możemy mieć kontakt między innymi w szeroko rozumianej branży budowlanej. Długotrwałe wdychanie azbestu może powodować bardzo poważne problemy zdrowotne, w tym zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór. Niestety płyty azbestowe wciąż występują w wielu domach, głównie w formie pokrycia dachowego.

Azbest jest niestety obecny niemal wszędzie, choć niekoniecznie zdajemy sobie z tego sprawę. Na szczęście rośnie świadomość ekologiczna Polaków, coraz dokładniej wiemy, jakie projekty domów wybierać, które materiały stosować do budowy nowych domów, a które wykorzystywać na przykład do prac remontowych. Bardzo dobrym krokiem jest również usuwanie z budynków materiałów, które mogą bardzo negatywnie wpływać na środowisko, jak również na zdrowie. Takim materiałem jest azbest.

Co to jest azbest?

Azbest to grupa materiałów, które charakteryzują się bardzo wysoką trwałością oraz odpornoscią na uszkodzenia i działanie warunków atmosferycznych. Azbest może być wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju pokryć dachowych, płyt elewacyjnych czy balkonowych, różnego rodzaju rur, w tym rur kanalizacyjnych.

Jednocześnie azbest jest zaliczany do jednych z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń. Ma bardzo duże właściwości chorobotwórcze oraz rakotwórcze. Powinien więc być sprawnie usuwany, ale również odpowiednio przechowywany i utylizowany. Błędy w tym zakresie zdecydowanie skutkować poważnymi konsekwencjami.

Usuwanie azbestu. Na czym polega i jakie są jego zalety?

Płyty azbestowe niestety spotykamy najczęściej na dachach, gdzie pełnią rolę pokrycia dachowego. Z tego rodzaju materiałem mamy do czynienia najczęściej w starych domach, które wymagają kompleksowego remontu.

Azbestu zdecydowanie nie powinniśmy usuwać z dachu samemu, gdyż możemy to zrobić źle, a ponadto narazić się na utratę zdrowia. Lepiej powierzyć to specjalistom, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami.

Osoby, które usuwają azbest, muszą być wyposażone w specjalne uniformy. Również warto brać pod uwagę to, że konieczne jest odpowiednie przechowywanie azbestu, zabezpieczenie go, a także poddanie utylizacji.

Utylizacja azbestu polega na jego zmoczeniu, jak również specjalnym ofoliowaniu. Następnie azbest zakopuje się głęboko w ziemi. To jedyny bezpieczny sposób na to, aby pozbyć się takiego materiału. Na utylizacji azbestu nie powinniśmy oszczędzać, warto wybrać firmę, która po prostu ma doświadczenie.

Leave a Reply