Urządzamy mieszkanie w stylu Hampton — na co zwrócić uwagę?

Styl Hampton wywodzi się z popularnych nadmorskich kurortów, w których wypoczywali bogaci nowojorczycy. Wnętrza w ich willach były urządzone w charakterystyczny sposób. Łączyły w sobie nadmorski klimat z nutą stylu marynistycznego i luksusu charakterystycznego dla tej śmietanki towarzyskiej. Aby wprowadzić taki klimat do swojego mieszkania, warto wziąć pod uwagę kilka elementów takich jak dobór odpowiednich mebli, a nawet drzwi wewnętrznych. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Jakie są cechy charakterystyczne stylu Hampton?

Styl Hampton wywodzi się z położonego nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego miasta Stanów Zjednoczonych, gdzie znajdowały się rezydencje najbogatszych nowojorczyków. Były one wyposażone bardzo luksusowo, jednak bez zbędnego przepychu. Z tego powodu charakteryzowała je przede wszystkim subtelna elegancja, klasyczne formy elementów takich jak: meble, kanapy czy drzwi wewnętrzne, a także naturalne materiały i stonowana kolorystyka. Można powiedzieć, że styl Hampton łączy w sobie cechy modern classic z klimatem marinistycznym i nowojorskim. Wnętrza urządzone w taki sposób sprawdzą się nie tylko w nadmorskich miejscowościach, ale również w prywatnych mieszkaniach.

Jakie kolory dominują w stylu Hampton?

Styl Hampton cechuje się przede wszystkim przestronnością wnętrz, osiąganą między innymi przez wprowadzenie do nich jasnych i pastelowych kolorów. Najczęściej stawia się na czystą biel, do której następnie dobierane są dodatki. Elementem charakterystycznym są tutaj wyraziste akcenty kolorystyczne zazwyczaj granatowe lub błękitne. Obowiązują tu neutralne odcienie, które sprzyjają wypoczynkowi i relaksowi.

Styl Hampton a meble i drzwi wewnętrzne

Elementy takie jak meble, drzwi wewnętrzne, dodatki i dekoracje pełnią niezwykle istotną rolę w aranżacji każdego wnętrza. Z tego powodu w stylu Hampton warto postawić na klasyczne elementy o ponadczasowym designie. Pasują tu sofy i fotele wykonane z miękkiego materiału na dekoracyjnych nóżkach. Z kolei wiklinowe lub rattanowe krzesła nadadzą wnętrzu nutki pożądanego w tym stylu klimatu nadmorskiego. Do tego przeszklony kredens i delikatny stolik kawowy stworzą komfortowe miejsce do wypoczynku w salonie.

Niebagatelne znaczenie w tym w przypadku ma również wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych. Aby ich design korespondował ze stylem pomieszczenia, warto dobrać je w taki sposób, aby tworzyły spójną całość razem z meblami. Oznacza to, że jeżeli zdecydujemy się na przykład na białe meble z bogatymi zdobieniami, wówczas najlepiej postawić na skrzydła w tym samym odcieniu z wyrazistymi dekorami, które wprowadzą do wnętrza jeszcze więcej elegancji.

Jeżeli jednak decydujemy się na bardziej klasyczne formy lub jedynie delikatne zdobienia mebli, wówczas można postawić na drzwi wewnętrzne o płaskiej powierzchni z ukrytymi zawiasami, dzięki czemu uzyskamy efekt jednej, bardzo estetycznie prezentującej się płaszczyzny. Do aranżacji wnętrz w stylu Hampton można wykorzystać zarówno skrzydła drewniane jak i te wykonane z płyty MDF, a nawet szklane.

Jakie dodatki wybrać do mieszkania urządzonego w stylu Hampton?

Styl Hampton bazuje na neutralnych kolorach wprowadzonych do mieszkania w postaci jasnych ścian i mebli, jednak duże znaczenie w tym przypadku odgrywają dodatki. Ich kolorystyka powinna być dużo żywsza. Najczęściej do ozdoby pomieszczeń wykorzystuje się odcienie błękitu i kobaltu, a także marynistyczna wzory. Z tego powodu warto postawić na przykład na poduszki i dywany w geometryczne lub florystyczne motywy. Ściany można udekorować obrazami lub fotografiami, które przedstawiają nadmorskie pejzaże.

W sypialni tłem na przykład dla tapicerowanego, jasnego łóżka może być ciemna, kobaltowa tapeta o efektownym wzorze. Z kolei w kuchni granat, błękit czy butelkową zieleń można wprowadzić w postaci niewielkich sprzętów AGD takich jak czajnik, czy toster, a także ceramiki lub np. zastawy stołowej. Nieco odważniejszym rozwiązaniem będzie wykonanie w mocnym odcieniu na przykład wyspy lub paneli międzyszafkowych.

Leave a Reply